Broušení parket
K broušení parket je obvykle třeba přistoupit jednou za 10-20 let, když povrch jeví známky vážnějšího opotřebení a dřevo ztrácí svoji původní barvu. Přebrousit si dřevěnou podlahu můžete i sami, můžete si pozvat šikovného živnostníka nebo oslovit větší podlahářskou firmu, přičemž kvalita práce poroste pravděpodobně v tomto uvedeném pořadí.
Tip: Chystáte se nám zavolat kvůli renovaci parket? Budeme potřebovat vědět velikost plochy, dále původní povrchovou úpravu a pokud možno i použitou dřevinu. Vše ostatní si zjistíme při zaměření.
Kdy a proč se do broušení parket pustit
K poškození dřevěné podlahy zpravidla dochází mechanicky, kdy vznikají různé rýhy a vrypy (pády předmětů, stěhování nábytku, drápy domácích mazlíčků), změnami vlhkosti a teploty (praskliny a spáry), dále působením slunečních paprsků (žloutnutí laku, barevné změny dřeva), ale třeba také vodou, kdy dochází k tvorbě tmavých fleků. Broušení a renovace parket pak v některých případech dokáže smazat vrásky času a vrátit původní švih podlahy, jako by byla nová.
Ve velké většině případů stačí k odstranění poškozené vrstvy broušení parket do hloubky 1 mm.
Postup broušení parket
Broušení podlahy probíhá ve třech etapách – nejprve hrubé, pak střední a nakonec jemné broušení. Každý krok má svoje opodstatnění a žádný nelze vynechat. Už u broušení se výrazně projevuje zkušenost a použitá technika. Řada chyb v postupu broušení parket navíc vynikne až v okamžiku nanesení laku, a to už bývá pozdě něco měnit. Aby celý proces broušení a renovace parket nevyšel vniveč, chce to opravdu hodně zkušeností, ne jen zápal a dostatečnou zručnost. V případě broušení podlahy svépomocí je tak lepší místo návodu na broušení parket vyhledat odborníka a požádat o rady, jak postupovat.
Jak brousit parkety
V případech, kdy ani broušení parket do hloubky 3 mm neodstraní vady (hluboké vrypy, černá místa po vodě), je žádoucí poškozená místa vyměnit za nové parkety. Vzhledem k tomu, že výměna části parket za nové se ideálně provádí ještě před začátkem broušení, je to opět pohled odborníka na poškozená místa, který by měl zásadním způsobem ovlivnit postup další práce a ušetřit tak čas i peníze. Před broušením parket je také vhodné vyhledat půjčovnu strojů na broušení parket, ruční renovace podlahy je velmi náročná a ne tak účinná. Dobrým pomocníkem na broušení je stroj na broušení parket na velké plochy, na drobné úpravy pak kotoučová bruska.
Kdy broušení parket nepomůže
Parkety poškozené do hloubky, prasklé, nebo zkroucené vlivem většího množství vody, je zpravidla potřeba vyměnit za nové. Poškozená místa u stěn je možné snadno přeskládat a vyměnit, uprostřed místnosti je proces výměny složitější a zahrnuje i řezání. I komplikované výměny většího počtu parket by ale po přebroušení parket a nanesení povrchové vrstvy neměly být patrné.
V některých případech se pronikající voda nezastaví a samotná renovace parket by nebyla dostatečným řešením. Poškozená může být i nivelační stěrka, OSB desky nebo rošt podlahy, někdy i samotná izolace podlahy. U rozsáhlejších škod na podlaze je konzultace s odborníkem nezbytná a rekonstrukce dřevěné podlahy probíhá kompletním rozebráním, výměnou všech poškozených částí za nové a opětovnou pokládkou.
Kdy je místo broušení a renovace parket lepší položit novou podlahu
Situace, kdy stará dřevěná podlaha nestojí za renovaci, jsou značně individuální. Příčinou může být například rozsáhlé poškození vodou, ale třeba i potřeba nahradit nevýrazné parkety líbivějším modernějším vzorem, nebo například instalace intarzované podlahy (mozaikové podlahy) do historického nebo historizujícího interiéru. Pokud máte určité pochybnosti, jestli dřevěnou podlahu renovovat výměnou vadných dílů a broušením, nebo už vyjde prakticky nastejno nechat si položit novou a se zárukou, nebojte se vyžádat si nezávazné posouzení našimi pracovníky.
Cena broušení parket
Hledáte odborníky na profesionální broušení parket? Kontaktujte nás, cena za broušení parket je pohyblivá v závislosti na míře znehodnocení podlahy a dalších okolnostech.
K broušení parket je obvykle třeba přistoupit jednou za 10-20 let, když povrch jeví známky vážnějšího opotřebení.