Dřevěné podlahy: při správné péči vydrží po generace
Dřevěné podlahy vydrží po celé generace - ale jen při správné péči a údržbě. V článku přinášíme návod jak pečovat o podlahy ze dřeva, jak je udržovat a před čím je chránit.
Dřevěné podlahy jsou velmi oblíbeným designovým doplňkem interiéru mnoha nových, ale i renovovaných bytů a domů. Abychom dlouhodobě uchovali jejich přírodní vzhled a vlastnosti, musíme mít na paměti, že dřevěné podlahy vyžadují zvláštní péči, kterou nesmíme zanedbat. Správná péče neovlivňuje pouze jejich vzhled, ale také trvanlivost, která se při zodpovědné údržbě výrazně prodlužuje. Dřevěné podlahy nám mohou sloužit po několik generací.
Nepodceňujte teplotu a vlhkost
Jedny z rozhodujících faktorů, které přímo ovlivňují kvalitu dřevěné podlahy, jsou teplota a vlhkost v místnosti. Dřevo totiž při výrazných změnách klimatu v místnosti nepatrně mění svůj objem, takzvaně pracuje. Nežádoucím projevem těchto změn pak mohou být vypoukliny, nebo praskliny a spáry.
Předcházet vzniku poškození dřevěné podlahy není obtížné. V místnostech, kde jsou dřevěné podlahy nainstalovány, stačí pravidelně větrat a teplotu udržovat mezi 18 – 22°C.
Písek a hrubé nečistoty: nepřítel číslo jedna
Největšími nepřáteli, které mohou dřevěné podlahy nenávratně poškodit, jsou písek a hrubé nečistoty. Zaneseme-li tyto nečistoty do místnosti s dřevěnou podlahou, velmi snadno může dojít k vážnému poškození podlahy, především k poškrábání laku a dřeva.
Chceme-li se účinně vyvarovat poškození dřevěné podlahy, je dobré, pokud umístíme před dveře do místnosti rohožku, která nečistoty zachytí. Jedná se o levné řešení, která vám ušetří náklady spojené s předčasnou renovací podlahy.
Samozřejmostí je také zabezpečení nábytku, který taktéž může podlahu poškodit. Nábytek proto musíme opatřit filcovými podložkami, které podlahu ochrání. Zároveň se musíme vyvarovat posouvání těžkého nábytku po podlaze. Právě reorganizace nábytku má mnohdy za následek poškození dřevěné podlahy. Pokud jsme nuceni nábytek stěhovat, na prvním místě zejména bedlivě vyluxujeme a vytřeme prach.
Jak udržovat dřevěné podlahy
Údržba dřevěné podlahy není nic dramatického. Vyžaduje trochu času a péče, nic, co nelze zvládnout. Stačí k tomu běžné potřeby, které má každý doma.
Při běžné a pravidelné údržběstačí podlahu setřít suchým hadrem nebo vysát vysavačem se vztyčeným kartáčem v hubici (jinak se k hladkému povrchu hubice přisaje). Použít můžeme i navlhčený mop, ale pouze za předpokladu, že je maximálně vyždímán a ke stírání je použita čistá voda bez saponátů a čistících přípravků.
Pokud jsme srozuměni s typem podlahy a s její povrchovou úpravou, můžeme při stírání do vody přidat speciální přípravky na údržbu dřevěné podlahy. Opět však musíme dát pozor, aby byl mop dobře vyždímán. Pokud podlahu promočíme a voda zateče do spár, může dojít k nenávratnému poškození podlahy a zčernání spár.
Dojde-li k silnému znečištění dřevěné podlahy a standardní čistící postupy nečistoty neodstraní, k čištění můžeme použít mýdlovou vodu nebo roztok z vody a octa. Po odstranění nečistot bychom měli místo přetřít vlhkým hadříkem a důkladně jej nechat vysušit.
Běžná údržba nestačí
Běžná údržba dřevěné podlahy nestačí. Podlaha v závislosti na zatížení podléhá přirozenému opotřebení a zpravidla po deseti letech vyžaduje renovaci. Většinou se jedná o kompletní přebroušení podlahy a novou povrchovou úpravu - lakem, olejem nebo voskem. Renovaci podlahy zručný kutil zvládne sám, ale 100% záruku bezchybné práce zpravidla poskytne pouze specializovaná firma s profesionálním vybavením, které kutil doma nemá, a zkušenými řemeslníky.
Pokud chceme sami vlastními silami prodloužit životnost a zvýšit odolnost dřevěné podlahy není na škodu používat speciální leštěnky na dřevěné podlahy. Tyto leštěnky se nanášejí pravidelně ve dvou vrstvách, zhruba ve dvouměsíčních intervalech. Ošetřená podlaha vydrží déle a také lépe vypadá.
Málo se o tom ví, ale autentického historického vzhledu dřevěné podlahy lze dosáhnout i v novostavbě a moderními postupy. Neváhejte si prohlédnout nabídku našich intarzovaných podlah - dřevěnou mozaiku, kterou máte podvědomě spojenou s hrady, zámky nebo luxusními interiéry, dnes díky pokládce ve formě čtvercových vrstvených dřevěných desek pořídíte za přijatelné ceny. Stejně jako u masivních parket se jedná o celodřevěnou podlahu, její údržba a postřehy k její trvanlivosti jsou tedy stejné.