Dřevěné terasy: skvost moderní zahrady, o který je třeba pečovat
Na trhu objevují nové - dřevu se podobající materiály (např. kombinace dřeva a PVC), které slibují nejen zvýšenou odolnost a delší životnost, ale také vzhled věrně imitující dřevo. Pokud však chcete zachovat přírodní ráz zahrady nebo propojit venkovní terasu s obytnými prostory, dřevo představuje ideální materiál. Je však třeba o něj náležitě pečovat.
Dřevěné terasy - oázy relaxace
Venkovní terasy odráží estetický styl a architektonické řešení celé zahrady. Proto musí být nejen vzhledově zajímavé, ale také praktické a dobře situované. Toužíte-li po vyhřáté dřevěné terase, rozhodně ji situujte směrem na jih. V letních dnech si slunečních paprsků užijete do sytosti.
Chcete-li dosáhnout přirozené harmonie mezi domem a zahradou, popřemýšlejte o spojení obytných prostor s terasou. Propojení interiéru s venkovní terasou patří mezi trendy moderního bydlení. Zvláště v případě, máte-li v domě položené dřevěné podlahy. Při propojení interiéru s terasou docílíte harmonické atmosféry s nádechem svěží přírody. Podaří-li se vám zároveň terasu vhodně zakomponovat do zahradní zeleně, získáte přirozenou oázu pro každodenní relaxaci a odpočinek.
Nezapomeňte také na praktičnost dřevěné dřevěné terasy. Neměla by být prvoplánově pouze na okrasu. Vzhled je sice pro mnohé velmi důležitý, ale někdy je na obtíž. Například v případě údržby nebo pohybu po terase. Při realizaci dřevěné terasy je dobré také pamatovat na děti a domácí mazlíčky, pro které bude terasa silním lákadlem k hraní a je ji tak třeba přizpůsobit i jim, například ochranným zábradlím, drážkováním prken apod.
Dřevěné terasy vyžadují profesionální realizaci a péči
Pokud chcete, aby vám terasa vydržela po generace a vy si tak mohli i s dětmi či vnoučaty užívat přirozeného pohodlí a relaxace na čerstvém vzduchu, je třeba o ni náležitě pečovat, dodržet správný pracovní postup a základní standardy při její realizaci. Ať stavíte terasu svépomocí nebo využíváte služeb kvalifikované firmy, nezapomeňte na důležité faktory, které ovlivňují životnost dřevěné terasy:
SPRÁVNÝ VÝBĚR DŘEVA
Výběr typu dřeva výrazným způsobem ovlivňuje výsledný vzhled a životnost dřevěné terasy. Na stavbu dřevěné terasy jsou vhodné všechny druhy stálého tvrdého dřeva. Na trhu můžete vybírat z řady exotických dřevin jako je Ipe, Cumaru, Teak, Merbau, Garapa, Massaranduba, Jatoba, Cedr, Okumé, Tali a mnohé další. Tyto dřeviny mají díky svému původu řadu výjimečných vlastností – odolnost proti hnilobě, odolnost vůči hmyzu a dřevokazným houbám. Exotické dřeviny vydrží odolávat dešti, sněhu, teplu a jiným povětrnostním vlivům až 50 let - a to bez chemického ošetření.
PODKLADOVÝ MATERIÁL A GEOTEXTILIE
Podklad terasy musí být rovný, pevný a dlouhodobě stabilní. Nejvhodnějším řešením pro dřevěné terasy je betonový, pískový, kamínkový nebo štěrkový podklad, pod který ještě umístíme geotextilii, která zabrání prorůstání plevele pod terasou.
ROŠT TERASY A PŘIROZENÁ CIRKULACE VZDUCHU
Největším nepřítelem dřevěné terasy je samozřejmě voda, která nahrává tvorbě plísní a dřevokazných hub. Konstrukce dřevěné terasy musí zajistit, aby dřevo co nejrychleji přirozeně vysychalo a zároveň zamezit absorpci vody ze země. Dřevěné terasy, respektive podkladové rošty, je proto vhodné umístit na betonové pilíře, které, díky své výšce, zajistí přirozenou cirkulaci vzduchu pod terasou a umožní dřevu přirozeně vysychat. Zároveň zabrání již zmiňované absorpci vody. Dobré je také nezapomenout na přirozený odvod vody z dřevěné terasy – stačí mírný sklon terasy (několik stupňů) směrem od domu a dešťová voda bude přirozeně odtékat.
SPRÁVNÁ VOLBA VZDÁLENOSTÍ MEZI NOSNÍKY
Pro konstrukci a životnost dřevěné terasy jsou rozhodující také jednotlivé vzdálenosti mezi nosnými podkladnými hranoly (podkladové rošty). Optimální vzdálenost se pohybuje mezi 40 až 50 cm podle typu zvoleného dřeva. Při větší vzdálenosti dochází k prohýbání terasových prken a tudíž k výraznému snížení životnosti dřevěné terasy.
ÚDRŽBA A OCHRANA DŘEVĚNÉ TERASY
Terasy z tropických dřevin, jež jsou určeny k venkovnímu použití, jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům i bez chemické ochrany. Chceme-li však prodloužit životnost dřevěné terasy, je vhodné ji pravidelně ošetřovat vhodnými ochrannými přípravky a oleji, které udržují původní barvu, oddalují proces šednutí terasy způsobené UV zářením a zvyšují odolnost dřeva vůči dřevokaznému hmyzu a houbám.
Rozhodnete-li se realizovat venkovní terasu z „obyčejných“ dřevin jako je smrk nebo borovice, musíte se rozhodně připravit na poměrně náročnou a častou údržbu - aplikace ochranného nátěru alespoň dvakrát ročně.
Plánujete realizaci dřevěné terasy? Investujte do kvalitního materiálu a profesionálního přístupu kvalifikované firmy, jež se zabývá realizací dřevěných teras. Investice se vám rozhodně vyplatí!