Pokládka dřevěné podlahy

Pokládka dřevěné podlahy

obecná pravidla a postup pro pokládku dřevěné podlahy.


Dřevěné podlahy se montují dvěma způsoby a to buď celoplošným lepením nebo plovoucím způsobem. Určitě je lepší dřevěnou podlahu celoplošně přilepit a například na podlahové topení to ani jinak není možné. Ať se dřevěná podlaha pokládá plovoucím způsobem nebo celoplošně lepí, kvalita podkladu musí být vždy perfektní pokud má vydržet celý život.

1. Příprava podkladu pod dřevěné podlahy:

Před samotnou pokládkou dřevěné podlahy je důležité připravit podklad. Ujistěte se, že je povrch suchý, rovný a čistý. Pokud máte starou podlahu, je třeba ji odstranit. V případě zbytků lepidel je nutné tyto zbytky odstranit, v případě potřeby podklad vyrovnat broušením či samonivelační stěrkou.

Připravený podklad znamená že bude pevný, rovný dle normy tedy maximální nerovnosti budou 2mm/2bm. Očištěn od nečistot a vysátý. V případě že se jedná o suchou skladbu tak si dát pozor na větší průhyb podkladových materiálu (OSB, CETRIS apod). Obecné pravidlo říká že skladba hranolů pod deskami by měla být maximálně 50 cm od sebe a nato 2x OSB 18mm křížem prolepit a prošroubovat.

* každý podklad je individuální a vždy je nutné posoudit jak starý opravit a nebo nový podklad pod dřevěné podlahy udělat a dodržet technologické postupy!

2. Montáž dřevěné podlahy celoplošným lepením nebo plovoucím způsobem:

- rozměříme si kde začneme pokládat aby nám nezůstaly nepěkné a nepraktické dořezy 4 a méně cm někde u HS portálu či dalších exponovaných místech které budou hodně na očích. Je to o kompromisu, ne vždy lze rozměřit úplně ideálně bez menších dořezů a také záleží na formátu dřevěné podlahy.

- Na připravený podklad nanášíme elastické lepidlo, podlahu lepíme celoplošně tedy nanášíme na celou podkladní plochu, vždy 1-3 řady. Používáme špachtly se zuby B13 – spotřeba lepidla je 1,2-1,5kg/m2, dle toho jak je podklad hladký a přesný.

- Nikde nesmí být dřevěná podlaha ve styku s jiným prvkem ( zeď, dlažba, topení, apod ). Všude dodržujte dilatační spáry minimálně 3mm. Okolo zdí 5mm, vše zakryje lišta. Mezi dlažbu se dřevo se dá pružný polymer. Viz. Práce s detaily u dřevěné podlahy zde.

- Podlahu si po obvodu zaklínujeme klínky které si můžeme vyrobit z dřevěné podlahy, popřípadě zatížíme.

- po samotné pokládce dřevěné podlahy a montáži vestavěného nábytku, dvěří, kuchyně přichází lištování, zde je dobré mít pokosovou pilu k tomu vhodnou aby jste mohli řezat lištu pod úhli. S menší lištou se lépe pracuje a dá se více „ohnout“ při nerovnosti zdí.

- o plovoucího způsobu je postup stejný, pouze místo lepidlo položíme pod podlahu podložku či mirelon 3mm.



3. Na co si dát pozor při montáži dřevěné podlahy:

- určitě na podklad, je důležité aby byl kvalitní.

- dodržovat dilatační spáry okolo zdí, dlažby apod.

- použití kvalitního lepidla a dřevěné podlahy, poraďte se s námi, vše rádi vysvětlíme. Použitím nekvalitních materiálu se stává, že podlahu po několika letech opravujete a náklady jsou mnohem vyšší. Nekupujte dřevěnou podlahu v hobby marketech či od překupníků, naše podlahy jsou na skladu a jsou osvědčeni v praxi na stovkách projektů. Vyberte si sami dřevěnou podlahu skladem na našich stránkách

- nesnažte se držet pravidelnou vazbu, převazy mějte nepravidelné aby byly dál od sebe jak dvojnásobek šířky prkna a neopakovaly se ob řadu. Pravidelná vazba se samozřejmě na přání zákazníka dělá, ale většinou je tam mnohem větší prořez a jedná se většinou o hospody či historické objekty.

​KLÍNKOVÁNÍ DŘEVĚNÉ PODLAHY                                        

 CELOPLOŠNÉ LEPENÍ DŘEVĚNÉ PODLAHY

CELOPLOŠNÉ LEPENÍ DŘEVĚNÉ PODLAHY MONTÁŽ

​Důležité informace:

Ke každé zakázce se přistupuje individuálně

Ceny jsou bez DPH a průměrné – aktuální a konkrétní ceny najdete na našich stránkách kde vidíte i pravdivé reference!

 

Proč pracovat s EMPIRI:

Jsme zde od roku 1995 a ročně položíme zhruba 25-30 000 m2 dřevěných podlah v privátních prostorech převážně rodinných domech

Ceny jsou bez DPH a průměrné – aktuální a konkrétní ceny najdete na našich stránkách kde vidíte i pravdivé reference! Www.empiri.cz

 

Kdykoliv volejte a piště našim chlapům kteří to dělají od založení firmy, bavíte se s odborníky z oboru kteří mají 20+ lete praxe! Zde jsou kontakty.

NAŠE CENY - ŘEŠÍME INDIVIDUÁLNĚ.

A) Montáž podlahy celoplošným lepením trvale elastickým lepidlem

Cena lepidla je cca 155 Kč/kg, spotřeba cca 1,5 kg/m2  tzn. že cena lepidla na 1 m2 podlahy je cca 230 Kč. Cena samotné montáže je 280 Kč/m2 (pokládka + montáž lišt a přechodových profilů). Celková cena montáže včetně lepidla je cca 510 Kč/m2 bez DPH*

- Vyjímkou jsou celomasivní parkety v surovém stavu , které se po montáži musí celoplošně přebrousit přetmelit a poté povrchově upravit 2x olejem. U těchto podlah se cena montáže pohybuje okolo 680 Kč/m2 bez DPH + cca 230 Kč lepidlo. Celková cena 900 Kč/m2 bez DPH.

- Stejně tak francouzský vzor tzv. CHEVRON, klasický stromeček nebo kazetové mozaiky zde je montáž podlahy náročnější tj 400 Kč práce + cca 200 Kč lepidlo, celková cena montáže je 600 Kč/m2 

Námi používané lepidlo neobsahuje vodu ani rozpouštědla, podklady se nepenetrují pouze se důkladně vyčistí. Anhydritový podklad se přebrousí kotoučem o zrnitosti 16 nebo 24 (toto není v ceně naší montáže). Vyžadujte od firmy, která Vám dělá anhydritový podklad ihned po zaschnutí (tj. 2-3 den po vylití) seškrábání nebo zbroušení vrchního povlaku. Pokud dojde k jejímu zaschnutí, ucpou se kapilární otvory na jeho povrchu, voda nemůže vzlínat ven a tím se prodlouží doba vysychání. Kvalitu přeproušení anhydritu si zkontrolujeme při zaměření, pokud nebude podklad dostatečně přebroušen, účtujeme 35 Kč/m2.

 

C) Montáž plovoucím způsobem

Pokud se rozhodnete pro tento způsob, máme pro Vás připravenu nejmodernější verzi click systému 5G click. Cena montáže je 280 Kč/m2 (montáž včetně parotěsné fólie, podložky Mirelon + montáž lišt a přechodových profilů). 

 

 - Pokud se rozhodnete pro tento styl montáže, ušetříte sice finance za lepidlo (pracnost pokládky je velmi podobná), ale musíte strpět ústupky v detailech, udělat v každých dveřích dilatační mezeru a tu zakrýt přechodovou lištou. Pokud máte někde přechod na dlažbu, tak opět je nutno použít přechodovou lištu, protože u plovoucího způsobu pokládky nelze dřevěnou podlahu zakončit na přesný dořez a polymer v barvě dřeva. Je nutno počítat s hlasitějším kročeovým efektem a občasným prasknutím či vrznutím podlahy a celkově s tím, že podlaha bude více pracovat. 

 

Montáž dřevěné podlahy, krok po kroku, naco si dát pozor a jak postupovat!