PVC podlahy a linoleum

Rychlá pokládka, snadná údržba, nízká cena. Magický trojúhelník všech tří proměnných udělal z PVC podlahy a lina královny mnoha českých domů a bytů. Přes uvedené výhody má tento typ podlah jistá specifika.

Nejprve si vysvětlíme rozdíl mezi PVC podlahami a linem. Lino je materiál přírodního původu. Skládá se z pryskyřice, lněného oleje, korkové nebo dřevité moučky, vápence a juty. Kdežto PVC podlahy nejsou tak sexy, co se složení týče. PVC podlahy se vyrábí z ropy.

Lino (linoleum) můžete někdy vidět také pod názvem „marmoleum“. Marmoleum je díky dřevité moučce pevnější a je více odolné vůči mechanickému poškození.

Výhody a nevýhody linolea - lina

Lino je přírodní materiál, dlouho vydrží a není s ním bůhvíjaká práce. Lino jednoduše setřete hadrem s vodou a běžnými úklidovými prostředky. Lino se nikdy nevyviklá, nebude vrzat ani neztratí svůj původní lesk (pokud jej budete pravidelně voskovat). Na druhou stranu je náročnější, co se pokládky týče a hůře snáší vlhkost.

 

Bytové PVC podlahy

Klasické lino z paneláků, co vydrželo věky. Jen setřít a je to. Přesto návštěva na první pohled zbystřila a mohlo jí být jasné, že to je fuj plast. Dnešní PVC podlahy nejsou nikterak dokonalé, ale mnohem lepší – ať už jde o vzhled, tak i vnitřní strukturu. První věcí je rozměr PVC podlahy. Staré komunistické lino mělo standardní velikost 1,5 m na šířku, muselo se spojovat a byly s tím problémy. Mezi spoje zatékalo, držela se tam vlhkost, plesnivělo, odlepovalo se nebo dělalo jinou neplechu. Dnešní bytové PVC podlahy se vyrábí v různé šíře a dekorů. K dostání jsou pásy šíře 2 m, 2,5 m, 3 m, 3,5 m, 4 m a 5 metrové balení. Tím pádem je možné pokrýt podlahu celoplošně, bez lepení. Podlaha déle vydrží, lépe vypadá a neměla by dělat zásadní potíže.

Prvním typem PVC podlahy pro byty a domy jsou tvrdého typu. Tyto festovní PVC podlahy jsou v standardním „komunistickém“ formátu, tedy 1,5 m na šířku. Druhým typem jsou vinylové podlahy, resp. vinylové dílce, které se systémem UNI-CLICK skládají k sobě. Posledním typem jsou CV podlahy – měkké PVC lité ze speciální pasty, spojené teplem a tlakem. Právě tento typ nabízí větší šíře, a lze s nimi pokrýt celou místnost bez lepení.

 

Cena PVC podlah

Cenu PVC podlahy určují 3 parametry: celková výška, gramáž a výše nášlapné vrstvy. Cena kvalitní PVC podlahy by neměla klesnout pod 300 Kč/m2.

 

Jak poznat kvalitní PVC podlahu

O kvalitě PVC podlahy rozhoduje kombinace několika faktorů:

  • Gramáž – na první pohled se může zdát, že co je těžší, to je lepší. Není tomu tak. Materiál, který se jen tak neprošlape, a vydrží několik sezon, určuje parametr kg/m2. Kvalitní bytové PVC podlahy začínají na 1,7 kg/m2
  • Výška (celkem) – pro komfort domácí chůze jsou vhodné PVC podlahy 2,6 mm a více. Nekupujte zátěžovou PVC podlahu jen proto, že déle vydrží. Zátěžové podlahy jsou určeny pro náročné prostředí, jsou tenké, sice trvanlivější, ale zatěžují pohybový aparát.
  • Výška nášlapné vrstvy – nášlapná vrstva je ochranný povrch podlahy proti jejímu poničení. Pro bytové podlahy je plně dostačující 0,25 mm (nebo vyšší). Pozor – nášlapná vrstva má velký vliv na cenu, nekupujte PVC podlahy se zbytečně vysokou nášlapnou vrstvou
  • Gravírování -  gravírováním se tvoří struktura podlahy. Vzhled PVC podlahy se pak blíží k tradičním materiálům (dřevo, korek, ...). Ale skutečně jen blíží.
  • PUR vrstva – Polyuretanová vrstva uzavírá všechny póry v podlaze. Díky tomu špína do podlahy nezašlapává a snadno se čistí.
  • Zátěžová třída – Pro byty se rozlišuje zátěžová třída 21-22-23 (lehká až vysoká zátěž).

 

Zátěžové PVC podlahy

Zátěžové PVC podlahy dělí podle účelu dané místnosti. Bytové PVC nese označení 21-22-23 (mírná, střední a vysoká zátěž v bytě), pro kanceláře nebo maloobchodní prodejny 31 až 34, výrobní haly a průmyslové objekty 43 až 43.

Podle struktury výroby a materiálu se pak zátěžové PVC podlahy dělí na heterogenní a homogenní.

Heterogenní PVC podlahy – jsou k nerozeznání od kterýchkoli jiných typů podlah. Samozřejmě, pouze na oko. Na omak už je vše jasné. Heterogenní PVC podlahy se od homogenních liší tím, že mají vícevrstvou strukturu (základní-spodní PVC, nosné skelné vlákno, vrchní PVC, dezén, nášlapná vrstva, příp. PUR ochranná vrstva proti špinění) a vrchní dekor. Právě dekor určuje, jak podlaha vypadá na pohled. Můžeme si tak za levno pořídit vysněnou korkovou, dřevěnou nebo kamennou podlahu. Samozřejmě, jde jen o imitaci, s estetickým efektem těchto materiálů se PVC podlaha nemůže srovnávat.

Homogenní PVC podlahy – celobarevné (jednolité) podlahy s jednoduchou strukturou. Jsou určeny pro vysokou zátěž, jsou velmi odolné, ale na oko už ne tak atraktivní. Nemají totiž dekor jako heterogenní PVC podlahy. Používají se často v nemocnicích, průmyslových objektech, v jídelnách nebo ve školách.

Speciální PVC podlahy – běžný smrtelník se s tímto typem běžně nepotká, jde o typ využívaný pro speciální účely – elektrostaticky vodivé a antistatické podlahy. Elektrostaticky vodivý typ PVC podlahy se využívají v prostorách, kde hrozí nebezpečí výbuchu, v laboratořích, RTG pracoviště, operační sály, ordinace, apod. Antistatické se naopak používají v místnostech, kde jsou počítače, servery (datová centra), výrobní linky na elektroniku a podobná pracoviště.

 

Jak čistit zátěžovou PVC podlahu

Většinou se jedná o velké komerční nebo veřejné plochy, a je proto zvykem, že se čistí pomocí strojů. Pro tento typ podlah je dobré použít ochrannou PUR vrstvu, která zabraňuje poškození podlahy, prodlužuje její životnost a je předpokladem pro snadné čistění v dlouhém období.