Renovace parket

Renovace parket není jednoduchý úkol a k jeho úspěšnému splnění je zapotřebí řada speciálních nástrojů, jistá dávka zručnosti a zkušeností. Věříte si na opravu podlahy? Připravili jsme pro Vás postup renovace starých parket svépomocí.

Renovace parket: jak na to

Renovace parket je poměrně zdlouhavý proces, nová podlaha se nevykouzlí lusknutím prsty, i kdybychom si to všichni přáli. Během renovace parket je zapotřebí počítat s náhradními prostory pro uložení nábytku, technologickými procesy, které prodlužují dobu, kdy místnost bude rozestavěná a nebude se moci běžně používat, a investic do zapůjčení brusek a dalších potřebných nástrojů.

Před renovací podlahy odneste všechen nábytek a vybavení ven z místnosti. Ujistěte se, že není třeba místnost vymalovat nebo vytapetovat, po renovaci podlahy by mohly být nové parkety být vystaveny riziku poškození. Vyklizenou místnost vytřete, nechte uschnout a odstraňte podlahové lišty. Přiložte na stěnu klín, a mezi tento klín a podlahovou lištu vložte šroubovák nebo dláto a opatrně uvolněte lištu.

Renovace parket

 

1. Revize staré podlahy a úklid

Prvotní kontrola starých parket je velmi důležitá, než započnete s vlastní renovací. Zkontrolujte, zda některé parkety nechybějí, jestli se neviklají a dobře drží při sobě. Poznáte to pouhým pohledem, chůzí nebo poklepáním. Před výměnou jednotlivých částí parket si změřte jejich délku, tloušťku a šířku. Ujistěte se, že vybíráte prkna ze stejného dřeva a odstínu.

 

2. Očištění prken a podlahy, vyrovnání

Odstraňte parkety a překontrolujte stav podkladu. Dříve se parkety lepily k podkladu asfaltem. Renovace starých dřevěných podlah je tak obtížnější, podklad i parkety je zapotřebí perfektně očistit, jinak by potom lepený poklad a parkety nedržely u sebe, lepidlo by nepřilnulo.

Za pomoci vodováhy zjistěte, zda je podlaha rovná na celé ploše. Pokud byl na lepení staré dřevěné podlahy použit asfalt, zbavte se jej. Pro dokonalé vyrovnání betonového podkladu použijte nivelační stěrku. Povrch nechte zatvrdnout a vyschnout.

Pro vyrovnání podkladu z OSB nebo MDF desek použijte ruční brusku. Na větší nerovné plochy použijte lisovanou dřevovláknitou desku, kterou k podkladu přichytíte hřebíků nebo sešívačkou.

 

3. Překládka a lakování parket

A jsme zpět u skládačky. Všechny díly parket máme kompletní, podklad očištěný a vyrovnaný. Pozor – nepočítejte s tím, že podklad vyrovnáte lepidlem – věřte, že tento předpoklad není dobrý. Na vyrovnaný podklad naneste lepidlo na parkety a rozetřete jej nejlépe vroubkovaným hladítkem. Na zbrázděnou vrstvu pak položte jednotlivá prkna. Mějte po ruce hadr pro případné setření lepidla omylem potřísněných prken.

 

4. Broušení parket

Broušení kompletní místnosti musí proběhnout i za předpokladu, že proběhla pouze výměna některých částí parket. Jedině broušení celé plochy v místnosti vede k dokonalému výsledku renovované podlahy.

Před broušením parket se ujistěte, že prkna nebyla v minulosti ošetřena voskem. Pokud ano, je nutné tuto vrstvu dostat z parket pryč, jinak by se velmi rychle zanesl brusný papír a stal by se tak nepoužitelným. Navíc, vosk by se rozprášil po místnosti, například na okna, což zrovna nepřispěje k harmonii v domácnosti. K odstranění vrstvy vosku použijte lakový benzín k odmašťování povrchů.

Odmaštěnou podlahu započněmež brousit. Náročnou práci broušení nám usnadní válcová bruska nebo brusný stroj. Kotoučová bruska také připadá v úvahu, nicméně při jejím použití hrozí vznik čar na podlaze. Na broušení okrajů podlahy a rohů použijte, jak je logické z názvu, okrajovou brusku.

Může se stát, že některá prkna mají rozdílnou výšku. Nelekejte se, často se tak děje v místech, kde se stará prkna dotýkají nových, a tato kosmetická vada se odstraní po několika fázích vybroušení parket.

Dokonale vybroušená podlaha se odvíjí také od techniky broušení. Začněte se „čtyřicítkou“ brusným papírem a s bruskou postupujte po jednotlivých pruzích ode zdi ke zdi. Jakmile dorazíte nakonec, obraťte brusku o 90° a parkety zbruste znovu, tentokrát napříč. Nasaďte stejnou hrubost brusného papíru na okrajovou brusku a zbruste okraje a rohy místnosti.

Není to snadné že? Po mírném občerstvení a nabrání sil je třeba parkety ještě znovu 2x přebrousit. Vyčistěte prachový zásobník, prach nebudeme potřebovat, je hrubý a obsahuje nečistoty. Schovejte si však prach po druhém a třetím broušení, použije se na tmelení spár mezi parketami. Na druhé broušení aplikujte brusný papír č. 60, na třetí osmdesát.

 

5. Tmelení a finální brus

Pozorní čtenáři a koncentrovaní podlaháři, co nevyhodili prach po druhém a třetím broušení, mohou začít s tmelením škvír a děr mezi parketami. Sesbíraný prach smíchejte se speciálním tmelem na dřevo. Nedělejte velkou dávku, směs rychle tvrdne. Tmel naberte na špachtli a vetřete jej mezi spáry. Vystupuje tmel na povrch? Nevadí, po finálním brusu se povrch srovná. V obchodech jsou k dostání také speciální tmely pro celoplošné lepení, jež se nanesou v tenké vrstvě a rozetřou speciálním hladítkem. Tímto způsobem docílíte dokonale vytmelené podlahy.

Vytmelenou podlahu nechte 1 až 1,5h zaschnout a zatvrdnout. Celou podlahu znovu přebruste, tentokrát za použití brusné mřížky na dřevo s hrubostí 120.

 

6. Ošetření parket

Parkety můžete ošetřit buďto voskovým olejem, nebo lakem. Pokud zvolíte možnost B, tedy lakování parket, počítejte s lakováním na dvě fáze a mezibrusem mezi jednotlivými vrstvami laku. Mezibrus strhne nedokonalosti po prvotním lakování parket, provádí se kotoučovkou a nejjemnější brusnou mřížkou velikosti 150. Lak na parkety je k dostání v závislosti na účelu místnosti, kde se renovuje podlaha. Existují laky na parkety pro sportovní povrchy, antialergické či protiskluzné.