Vinylové vs. dřevěné podlahy aneb jaké jsou jejich hlavní výhody

Určitě jste někdy přemýšeli, jaké výhody má dřevěná podlaha oproti vinylu a naopak. Každý vám jistě shrne rozdíly jednou větou: cena, vzhled, kvalita. Pojďme se podívat podrobněji, v čem je vinylová podaha lepší než dřevěná a kde je tomu naopak.

Vinylové vs. dřevěné podlahy

 

Položením vinylové podlahy získáte odolnou plochu, kterou není potřeba nijak udržovat (kromě úklidu), dřevěný dekor na pár kroků nepoznáte od přírodního dřeva, podlaha skvěle tepelně izoluje a tlumí hluk, nadto má zvýšenou odolnost proti poškození. Co tedy chybí vinylu proti dřevu? Ten pocit pod bosýma nohama, dřevěná vůně a vědomí, že ještě vaše vnoučata budou nejspíš chodit po podlaze, kterou dnes položíte.

 

Vinylové podlahy - nástupce laminátu

Na okamžik, kdy se na českém trhu zabydlely laminátové podlahy, se vzpomíná dobře. Konečně byla pro podlaháře v oblasti cenově dostupných krytin alternativa k nevzhlednému PVC a kobercům - podlaha celkem připomínající dřevo, která interiéru propůjčila luxusní vzhled a snadno se udržovala. Laminátovým podlahám je nicméně konec a jejich místo na trhu obsadil vinyl.

Vinylové podlahy se podobně jako laminát skládají z desek, které do sebe na okrajích zapadají, jsou vrstvené a na povrchu nabízejí libovolný dekor. Jejich skladba je ale diametrálně odlišná, skládají se z korkové vrstvičky zcela dole, nosné vrstvy, měkčí vinylové vrstvy, která má na povrchu dekor, a průhledné vrstvy PVC. Vzniklý sendvič vzhledem připomíná cokoliv si přejete, třeba desky z přírodního dřeva, ale díky svému složení nabízí znatelně měkčí došlap a výborné tlumení hluku. Bonusem jsou samozřejmě izolační schopnosti a velice jednoduchá údržba.

Pokud jde o nevýhody, samozřejmě můžeme zopakovat, že vinyl nikdy nebude vonět, při pohledu z blízka vypadat a vyvolávat stejné pocity relaxace, jako přírodní dřevo. Existují ale i další "mouchy".

Tou největší z nich je nutnost kvalitního a rovného podkladu při pokládce. Zároveň je důležité, aby v průběhu pokládky byla v místnosti stabilní teplota mezi 18°C a 25°C. Při této teplotě se podlaha nedeformuje a po položení je dokonale rovná. Další nevýhodou může pro někoho být i životnost vinylové podlahy - ve srovnání se dřevem má vinyl podstatně kratší životnost a neumožňuje případnou renovaci.

 

Dřevěné podlahy - kousek přírody v domě

Že jsou v bytě položené dřevěné podlahy, často poznáte už mezi dveřmi. Přírodní dřevo šíří nenapodobitelné, byť sotva znatelné aroma a vyvolává pocity klidu, bezpečí a relaxace. Kamkoliv přijdete, snadno dřevěné podlaze odpustíte nedokonalosti vzniklé v průběhu generací používání, ale vždycky se vám bude líbit.

I když se možnosti umělých dekorů neustále rozšiřují, přirozený vzhled dřeva s jeho chybami a unikátní texturou se jen tak někomu napodobit nepovede. Každý suk a pokroucená léta dávají dřevěné podlaze punc jedinečnosti, který syntetika nikdy mít nebude. V případě, že zvolíte jako povrchovou úpravu olej, dosáhnete dokonce po letech přirozeně opotřebovaného vzhledu a reliéfu, které budou opět naprosto neopakovatelné. Dřevěné podlahy je navíc díky přírodnímu masivu možné lokálně nebo plošně renovovat.

 

Ať už půjde o váš dům, byt nebo komerční prostor, své rozhodnutí o volbě podlahy dobře zvažte. Chcete-li si být svým rozhodnutím stoprocentně jistí, přijďte se k nám poradit s odborníky, kteří vám poskytnou cenné rady a pomohou nalézt optimální řešení.