Masivní dřevěné podlahy a parkety jsou příjemně hřejivé, praktické a hospodárné. Nezanedbatelnou předností je schopnost absorbovat a uvolňovat vzdušnou vlhkost, čímž stejně jako vrstvené dřevěné podlahy udržují stabilní klima v interiéru a nedochází k elektrostatickým výbojům jak je známe ze syntetických laminátových podlah. Další výhodou je mnohonásobná možnost renovace a nezaměnitelný přírodní vzhled.
Podlahové topení a masivní a vrstvenou dřevěnou podlahou
Někteří prodejci tvrdí, že masiv se dá stejně jako dvouvrstvé a třívrstvé podlahy, pokládat na podlahové topení. Položit podlahu z masivu nebo parkety na podlahové topení nedoporučujeme! Podlahové topení je pro masivní podlahy NEVHODNÉ. Díky tloušťce prken teplo hůře proniká a v podlaze se tvoří spáry a trhliny. Viz. info - podlahové topení.
Rozdíl mezi masivní a vrstvenou dřevěnou podlahou
U masivních prken musíte počítat s tím, že si při výkyvech teploty a zejména relativní vlhkosti vzduchu "zapracují" daleko více než lepená dvou nebo třívrstvá konstrukce. Tloušťka masivních parket a podlah se pohybuje obvykle od 15 do 22 mm. Čím větší je „kus dřeva" tím více pracuje. To je fakt, který znali truhláři již v 17. století. Parkety staré 200 let na Pražském hradě, Hluboké a ostatních zámcích, jsou cca 30 mm silné, ale jsou lepené v několika vrstvách s tloušťkou nášlapné lamely 4-6 mm. Již v této době lidé věděli, že podlaha s vrstvenou konstrukcí (tj. lamela nalepená na podkladovou desku), podléhá mnohem méně změnám teploty a vlhkosti než celodřevěné masivní podlahy.